Günümüzde kişilerin ve kurumların sorunlarını çözme yeteneklerini geliştirme anlamında profesyonel koçluğa ciddi bir şekilde talepler artmıştır. Bu da ülkemizde koçluk hakkında bilinç düzeyinin arttığını göstermektedir. Ortaya çıkan ekonomik boyutları ile de pek çok meslek odası koçluk hizmetleri ile atılımlar yapmaktadır. Avrupa ülkelerinde on yıl önce ortaya çıkan bu gelişme özellikle Almanya da çok fazla bilinmektedir. En yaygın olarak tercih edilen koçluk seçenekleri arasında bireysel ve kurumsal koçluk yer alıyor. Bireysel koçluk denildiğinde özel yaşam koçluğu, sanatçı koçluğu, öğrenci koçluğu, politik koçluk gibi çeşitler akla gelebilir. Kurumsal koçluk olarak ise hem hafta sonu, hem de günlük koçluk programları organize ediliyor. Pek çok insan psikologlara gitmenin eksiklik olduğunu düşünüyor ve koça gitmenin daha nört bir durum olduğunu görmektedir. Özel problemleri olanlarda koç danışmanlığı talep edebilir, anne- babalar, yeni evliler, liderler, sporcular da kendi kariyerleri için koçluk danışmanlığı alabilir.

Gelecekte koçlara kurumsal alanda çok daha fazla ihtiyaç duyulacaktır.  Ekonomik alanda yaşanan büyüme kurumsal koçlara olan ihtiyacın artması anlamına gelir. İlk etapta büyük endüstri şirketlerinde koçluk uygulaması başlasa da giderek orta ve küçük işletmelerde de yerleşmesi bekleniyor. Ülkemizde koçluk korunan bir kavram olmamaktadır. Koçluk eğitimi alanların tercih edilmesi yapılacak çalışmanın daha başarılı olmasını sağlayacaktır. Koçların hem iş, hem de özel yaşamlarında insanlara katkıları oldukça fazladır. Ekonomik alanda bakıldığında koçluk bireylerin özgüvenlerinin artırılması gibi olayların daha ciddi olarak takip edilmesini sağlar. İş yaşamı dışında olayları sentezleme gücünün verilmesi çok önemlidir. İnsanlar özel yaşamda sanatçı ve sporcu gibi göz önünde olan mesleklerde yapılan değerlendirmeler ile koçluk hakkında daha çok fikir sahibi olabilmektedir. Bu koçluklardan biri de yönetici koçluğudur. Özellikle hedeflenen yaşam tatminine ve performansına ulaşmak adına yönetici ve koç arasında planlı bir gelişim ilişkisi kuran yönetici koçları, kendi belirledikleri sonuçlara ulaştırmak adına yetkinlikleri artırmaktadır. Kendi yönetimlerinde hem cesaretlendirmek, hem de geliştirmektedir. <

Koçluğun diğer yöntemlerden farkı geleceği ile ilgili engelleri aşmak için danışman olmasıdır. Danışmanlıkta önceden hazırlanan bilgiler sunulurken, koçlukta cevaplara önceden sahip olma yoktur. Bu nedenle doğrudan hazır bir çözüm önerisi getirmez. Bunun yerine koçlar çözümünüzü kendi kendinize bulmanız için belirli yöntemler kullanmaktadır. Yöneticilik alanında ise koçların hizmet kazanımları çok değerlidir. Hem şuanda, hem de gelecekte değişebilecek olan dinamiklere karşı hazır hale gelinmesi söz konusudur. Yönetici aldığı koçluk eğitimleri ile rekabet ortamı içinde sürekli değişen şartlara ayak uydurabilir. Hedeflerine kolayca ulaşabilmesinin yanında önüne çıkan engelleri aşabilmek adına yollarda keşfedecektir. Başkalarını ve kendilerini harekete geçiren stratejilerin bulunmasını yanında sorumluluk alanında kuvvetli olması da sağlanmaktadır. Gelişime açık olan yönlerinin belirlenmesinin yanında bulundukları pozisyonda daha da başarılı olabilmektedirler. İş performansının artması da bu faydalar arasında sayılabilir. Gelecekte olmak istedikleri yere ve bunun yanında hedeflerine daha fazla odaklanabilmesi de sağlanmaktadır. Sorumluluk alanında ise kuvvetli ve gelişeme açık olan yönlerini değerlendiren koçlar, yöneticilerin daha verimli ve yüksek performanslı olarak çalışmalarını sağlayacaktır. Koçluk çalışmaları ile kendimiz ile ilgili farkındalıklarınız artar. Bu da her alanda çok daha başarılı, mutlu, özgüveni yüksek bireyler ortaya çıkarır.