Koçluk çalışmalarının ülkemizde bir meslek olarak tanınmasının ardından günümüzde yeterli eğitimi alıp almaması konusunda tartışmalar başladı. Genel olarak dünyada pek çok şirketin en önemli destekleyicisi olan koçlar, yol gösterici olarak çalışmalar yürütmektedir. Şirketlerin geliştirilmesi gereken yönlerini tayin eden ve onların potansiyellerinin keşfedilerek daha verimli bir noktaya gelmesini sağlayan bu çalışmalar, ülkemizde de belirli standartlar da sunulmaktadır. Eğer birey olarak koçluk mesleğini seçmek istiyor iseniz eğitim aşamasında bazı kriterlere özellikle çok fazla dikkat etmeniz gereklidir. Bunların başında online eğitim veren kurumlara karşı dikkatli olmanız gerekliliği yer alıyor. Fiyat olarak çok ucuz olsalar da internet ortamında kolay bir şekilde bulabileceğiniz bilgileri paranızı alarak talep eden kuruluşlar olmaktadır. Alınan eğitimlerde sunulan sertifikaların uluslararası geçerliliği olup olmaması da bu alandaki çok önemli sorunlar arasında yer alır. Eğitim aldığını kuruma mutlaka bunu sormanız gereklidir. Sertifikanın uluslararası özellikte olması ile farklı ülkelerde ihtiyacınız olduğunda belirli standartlarda hizmetler bulabilirsiniz.

Özellikle bir derneğe bağlı olmayan ancak aynı kalitede eğitimler veren kurumlar daha ekonomik fiyat aralıklarında eğitimler vermektedir. Sertifikanızda bulunan kurumun logosu bu alanda çok önemli değildir. Esas önemli olan ise profesyonel koçluk yapabilecek bilgilere sahip olmanızdır. Bu alanda sizi takip eden müşteriler kazanmak aldığınız eğitimin kalitesini gösterecektir. Çünkü müşteriler bilgi ve birikimlerinize bakarak kararlar verecektir. Eğitim veren firmalar genel olarak hocalarımız çok iyidir, şeklinde öğrenci görüşlerine yer verebilir. Ancak unutulmaması gereken nokta pek çok firma bu alanları kendi doldurur. Tabi ki eğitim kurumlarında daha önce eğitim alan kişilerin referansları çok önemlidir. Ancak birebir görüşmeler yaparak bilgiler almak çok daha mantıklı olacaktır. Bu alanda gerçek öğrenci görüşlerinin yer aldığı lccakademi.com üzerinden araştırmalar yapabilirsiniz. Eğitim seçerken kurumda çalışan eğitmenlerin ne kadar süredir çalıştıklarını ve özgeçmişlerini de inceleyerek öğrenmeniz daha isabetli karar vermenizi sağlayacaktır. Özellikle bazı bireyler koçluk eğitimi adı altında melekler, uzak doğu felsefesi, ruhlar gibi alanlarda eğitimler verebiliyor. Bunlardan çok bilimsel ve akademik araştırmalar yapan kurumların tercih edilmesi çok önemlidir.

Sosyal yaşantınızı etkileyen kendinizi zorlayan uzun süreli eğitimlerden uzak durmanızda önerilir. Özellikle uygulamalı olarak eğitimler veren sınıfların seçilmesi verimli bir eğitim almanızı sağlayacaktır. Kısacası maddelendirecek olursak birinci olarak; eğitim için sertifikasyon çok önemlidir. Bu nedenle hangi kuruluş tarafından sertifikanın onaylandığına bakmanız gereklidir. Akreditasyon veren kurumların onaylarının olduğu uluslararası anlamlar bulunan kurumlarda profesyonel eğitimler alınabilir. İkinci kısımda referanslar çok önemlidir. Bunun için hakkımızda kısımlarında, referanslar bölümlerinden bularak inceleyebilirsiniz. Üçüncü bir özellik ise kolay ulaşım olacaktır. Yolda harcadığınız zaman fazla olduğunda yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu anlamanız gereklidir. Online eğitimler tercih edebilirsiniz. Ancak referansları ve sertifikasyon onaylarına dikkat etmeniz gereklidir. Dördüncü olarak ücretlendirme aşamasıdır. Bu eğitimler yüksek ücretli olabiliyor. Bu nedenle bütçelerin zorlanması söz konusu olacaktır. Bedava eğitim veren alanlarda bulabilirsiniz. Eğitimin kapsamına göre ücretlendirme aşaması değişir. Beşinci olarak ise eğitmen seçimi çok önemlidir. Her eğitmenin potansiyeli çok farklıdır. Bu nedenle hem eğitmeni incelemek, hem de eğitim verdikleri kurumların incelenmesi ile daha doğru kararlar verilebilir.